reklama

Fundamentálna analýza

Seriál článkov obchodovaní s komoditami pokračuje mojou obľúbenou časťou: fundamentálna analýza. Nebojte sa, slovo fundamentálna tu má mierumilovný význam, ktorý je vysvetlený hneď v úvode článku. Všetko podstatné je v ňom, ale pridám jeden postreh, ktorý mi priniesla prax: na očakávané správy vie trh zareagovať hociako a správny analytik vie vždy nájsť vysvetlenie, prečo je to tak. Po poklese zásob ropy jej cena jeden týždeň stúpne, na ďalší po rovnakej správe klesne. Tým nijako neznižujem dôležitosť fundamentálneho prehľadu, ale... Pre úspešné obchodovanie na burzách je prioritou cítiť trh. Musíte vedieť, čo sa na ňom práve deje, koho sa burza chystá odžubať. Keď získate túto schopnosť, môžete na burzách zarábať. Ako túto schopnosť trénovať si povieme v niektorom z ďalších článkov...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Okrem technickej analýzy sa investori nakomoditných trhoch rozhodujú na základe fundamentálnej analýzy, ktorá vychádzaz analýzy dostupných faktov a informácií. Indikátory fundamentálnej analýzypredstavujú základnú výbavu analytika. Pri jednotlivých komoditách súv ďalšom texte uvedené konkrétne fundamenty, ktoré ovplyvňujú vývoj na tejktorej komodite.

Tieto naučené frázy vám povie každý broker.Niektorí tomu možno aj veria. Ale pozor! S fundamentmi je spojený jedenvážny problém. Vysvetlíme si to okľukou. Ak ste videli film Wall Street, potomviete, ako sa dá správna informácia využiť a vďaka nej zarobiť. CharlieSheen ako mladík, ktorý túži dostať sa do spoločnosti vyvolených finančníkov,prezradí burzovému mágovi Michaelovi Doughlasovi cennú správu. Aerolinky jehootca nenesú zodpovednosť za haváriu dopravného lietadla. Otec pozná zatiaľnezverejnené výsledky vyšetrovania a oznámi ich synovi. Ten si spočítajedna plus jedna a vie, že akcie firmy pôjdu hore. Veď keď spoločnosťžiadnu chybu nespravila, nemôže existovať súd, ktorý by uznal žaloby príbuznýchza oprávnené...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takýto postup je samozrejme nezákonný. Ale naakciových trhoch nie je výnimočný. Ten, kto prvý pozná výsledky hospodáreniafirmy, plány na rozšírenie výroby, akvizície, prepúšťanie zamestnancov aleboblížiaci sa bankrot, má v rukách tromf. Základným predpokladom férovéhoobchodovania preto musí byť, aby všetci – aj tí najmenší aktéri malizabezpečený prístup ku kľúčovým informáciám v rovnakom čase. Nadodržiavanie pravidiel dohliadajú kontrolné orgány burzy aj polícia. Keď ichniekto poruší, americké súdy vedia trestať rýchlo a nemažú sa anis celebritami. Vo filme doplatil na krivé praktiky Michael Doughlas,v realite si dlhoročné väzenie naposledy „zaslúžili“ šéfovia skrachovanéhoenergetického gigantu Enron Jeff Skilling a Kenneth Lay. Ten krátko po vynesenírozsudku zomrel, čím si ušetril cestu do federálnej väznice.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale ako to všetko súvisí s komoditnýmiderivátmi? Špekulanti na komoditných burzách sa dajú podľa ich vzťahuk fundamentom rozdeliť na štyri tábory:

· tí,ktorí obchodujú podľa fundamentov,

· tí,ktorí obchodujú podľa techniky, ale fundamenty nesmú technickému obrazuprekážať,

· tí,ktorí ignorujú fundamenty,

· tí,ktorí obchodujú proti fundamentom.

Mám tu otázku z voleja. Do ktorého táborabudete patriť vy? Logika káže zaradiť sa do prvej alebo druhej skupiny. Lenžeobchodovanie podľa fundamentov nie je také jednoduché. Zoberme si príklad.Vychádza správa o stave zásob ropy a ropných derivátov v USA.Vydáva ju každú stredu o 16:30 nášho času americké ministerstvo energetiky(DOE). To je samo o sebe zárukou objektivity a garanciou, že informácianeunikne predčasne. Uprostred zimy (11. januára) 2005/06 vydalo DOE správu, žezásoby ropy sa zvýšili o 2,7 miliónov barelov. Narástli aj rezervy benzínua vykurovacieho oleja. Popri tom sa znížila vyťaženosť rafinériío 3,4 percent. Kam by mala ísť cena ropy, keď sa zásoby všetkých komodítzvyšujú pri nižšom výkone rafinérií a v USA panuje najteplejší januárza posledných päť rokov? Ak si myslíte, že hore, tak ste na omyle. Cena eštev ten istý deň stúpla o pol percenta a do ďalšej správy zdraželao 2 doláre za barel.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemyslite si, že trh fundamenty ignoroval! Pointaje v tom, že cena ropy sa neodvíja iba od amerických zásob. Tie sícenaznačovali pokles, ale silnejší vplyv v tej chvíli malo napätiev Iráne. Radikálny režim prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda zahájil programobohacovania uránu. Vyplašil tým nielen USA, ale aj Európu a dokonca ajRusov. Všetci sa zľakli, že skutočným cieľom ajatolláhov nie je získať palivodo atómovej elektrárne, ale komponenty na zhotovenie jadrovej zbrane. Západnýsvet sa začal štvrtému najväčšiemu producentovi ropy na svete vyhrážaťsankciami, ktoré pretlačí cez Bezpečnostnú radu OSN a oheň bol nastreche...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Denný export ropy z Iránu v tom časedosahoval 2,5 mil. barelov. Reálna hrozba, že svet príde uprostred zimyo 3 percentá ťažby spôsobila, že cena ropy zamierila hore. Rastový trendsa zastavil až o dva týždne tesne pod „sedemdesiatkou“.

Čo je na tom krásne? Tieto správy všetci poznali.Každý jeden začínajúci obchodník, ale aj skúsenejší traderi a analyticinajväčších komoditných fondov mali rovnaké informácie. Vedeli, že americkézásoby rastú, počasie je mierne a niekde na Strednom Východe robiaIránčania problémy. Vyhodnotili si ich rôzne. Jedni zarobili, druhí prerobili.Dnes už vieme, že silnejší vplyv mali správy zo sveta.

Staré porekadlo – Po boji je každý generál – platína burze fantasticky. Na trhoch uvidíte x príležitostí a po pár mesiacochtréningu vám takmer všetky budú na papieri vychádzať. Ale keď si pozíciu zavlastné peniaze naozaj otvoríte, tak zrazu – hoooops. Cena ide proti váma vy sa pýtate: ako je to možné? Veď na papieri to vychádzalo! Ak sa doobchodovania pustíte, presvedčíte sa sami. To vám garantujem. Som si týmnatoľko istý, že budem pokojne parafrázovať Teleshoping: ak nezažijete podobnépocity, osobne vám vrátim peniaze za knihu!

Ale naspäťk fundamentom. Vo všeobecnosti ich delíme na dve skupiny:

· Očakávané,

· prekvapujúce.

Medzi očakávané patria všetky informácie,o ktorých burzoví hráči vopred vedia, kedy prídu a čoho sa budútýkať. Na menových trhoch patria do tejto skupiny správy o raste HDP,inflácii, nezamestnanosti, produktivite práce, spotrebiteľskej dôvere,priemyselnej výrobe, podnikových objednávkach atď.

Každý komoditný obchodník má svoj vlastný okruhfundamentov pri tej-ktorej komodite.

Vysvetlime si to na rope. Medzi všeobecne očakávanéudalosti patrí týždenná správa o stave zásob ropy a ropných derivátovv USA a zasadania Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Logikahovorí že ak sa zásoby v Spojených štátoch zvýšia, cena ropy klesne anaopak. Platí pritom základné trhové pravidlo. Ponuka rastie rýchlejšie akodopyt a cena je tlačená dole. Ak OPEC zníži ťažobné kvóty, znamená to podporupre býkov. Pointa je rovnaká – klesajúca produkcia v tom prípade znížiponuku ropy na trhu, čo signalizuje nárast cien.

Lenže pozor! Pred každou očakávanou správou je cenakomodity ovplyvnená očakávaniami. Znie to trochu kostrbato, ale je to tak.Správa o stave zásob v USA je zverejňovaná v stredu polhodinu pootvorení hlavného trhu. Od pondelka večer, ale najmä v utorok je trhs energiami pod vplyvom očakávaní. Odhady zostavuje viacero spoločností,za najspoľahlivejšie považujeme Bloomberg a Platts, ktoré ich vdostatočnom predstihu uverejňujú na svojich internetových stránkach.

Ako to potom prebieha v praxi? Bloombergv utorok ráno pustí na svoju webovú stránku informáciu, že očakáva nárastzásob ropy o 3,8 mil. barelov. Cena v utorok klesne z 62,70USD/barel na 61,90. V stredu je pred zverejnením správy na trhu slabáaktivita, všetci vyčkávajú na skutočné čísla. O 16:30 SEČ to príde. Zásobyropy v USA sa zvýšili o 2 milióny barelov! Cena v prvýchminútach klesne, neinformovaní laici sa chytia do pasce a začnú ropu predávať(veď rezervy rastú!). Do konca obchodovania sa cena kontraktu vráti nad 62,50a medvede priznávajú straty...

Vo všeobecnosti platí, že očakávanie je v cenezahrnuté z 50-tich percent. V našom prípade, ak by ministerstvoenergetiky oznámilo, že zásoby sa zvýšili o 3,8 mil. barelov, cena by dokonca obchodovania mala klesnúť na úroveň cca 61 dolárov za barel.

Čítanie z fundamentov je alchýmia. Ak vám todoteraz pripadalo zložité, pripravte sa na ďalšiu frčku. Cenu ropy totižovplyvňuje množstvo ďalších informácií, uveďme aspoň štyri z nich:

· Vyťaženosťamerických rafinérií (Ak klesá a zásoby benzínu napriek tomu stúpajú, ropyje dosť a dá sa predávať.);

· Spotrebabenzínu a vykurovacieho oleja (Sezónne sa menia. V lete počasdovoleniek vrcholí dopyt po benzíne, v zime sa vykuruje olejom.);

· Stavamerického hospodárstva (Ak FED vyhlási, že ekonomika porastie štvorpercentnýmtempom, znamená to, že spotreba ropy bude takisto stúpať. Nákupný signál.);

· Predpoveďpočasia (Letné horúčavy zvyšujú používanie klimatizačných zariadení, tuhé zimyspotrebu vykurovacieho oleja.).

Pri stanovovaní obchodnej stratégie sa nedajúzohľadniť všetky správy. Aj preto, lebo si niekedy protirečia. Šikovný investorsi na základe skúseností zostaví model, v ktorom vybraným informáciámpriraďuje váhy a tak získa fundamentálny „posudok“.

Namodelujme si preto situáciu na trhu s ropou.Očakávanie a správa o stave zásob (35 bodov), vyťaženosť rafinérií (15bodov), týždenný import ropy do USA resp. počet a tonáž tankerov vovýstupných termináloch (10 bodov), predpoveď počasia pre severovýchod USA(5 bodov), situácia v krajinách veľkých producentov resp. stretnutiakartelu OPEC (25 bodov), pohyby amerického dolára (10 bodov). Každá kategóriamá tri stupne hodnotenia (pozitívny, neutrálny, negatívny), ktoré nám povyhodnotení stanovia fundamentálny obraz. Na jeho základe zvažujeme otvoreniepozície. Toľko k rope.

Každá komodita má svoj vlastný okruh očakávanýchspráv, ktoré si rozoberieme pri jej charakteristike. Postup pri fundamentálnejanalýze sa však nemení a platia rovnaké všeobecné pravidlá, ako sme si uviedlivyššie pri rope.

Celá analýza však môže ísť do koša, ak sa objavídruhá skupina fundamentov...

Pri prekvapujúcich fundamentoch neexistujeoficiálna definícia. Do tejto skupiny patria správy, ktoré nie je možnépredpokladať alebo očakávať. Práve z tohto dôvodu na ne trh v drvivejväčšine prípadov zareaguje tak, ako káže logika.

Ukážkové príklady sú hurikány v Mexickomzálive, teroristické útoky kdekoľvek na svete, vírus vtáčej chrípky, chorobaBSE alebo štrajky v ťažobných spoločnostiach. Pre opatrných investorov jetakáto správa nešťastím. Podľa nej sa jednoducho nedá nastaviť zodpovednáobchodná stratégia. Naše odporúčanie preto znie nasledovne. Netlačte sa dotrhu, ktorý je pod vplyvom prekvapujúceho fundamentu. Ak už v ňom ste,burza sa pre vás mení na ruletu. Buď stojíte na správnej strane a bleskovovyberáte zisk, ktorý je vyšší ako ste očakávali, alebo stojítev protismere a dúfate, že váš broker stihne na parkete zachytiťnejakú milosrdnú stopku.

Prekvapujúce fundamenty rozdeľujeme do dvochkategórií. Patria sem živelné pohromy a teroristické útoky a ozbrojenékonflikty.

Živelné pohromy zahŕňajú zemetrasenia, hurikány,tornáda, záplavy, extrémne sucho, požiare, vulkanická aktivita. V prípade,že k nim príde, burza môže kvôli zásahu „vyššej moci“ (Force Majeure) pozastaviťfyzické dodávky komodity.

Po hurikáne Katrina sa kvôli záplavám v NewOrleanse zdržali dodávky kávy Arabica (cez prístav v tomto meste prechádza1,5% svetovej produkcie kávy, čo predstavovalo takmer 100 000 ton. New Orleansje po New Yorku druhou najväčšou „kávovou“ bránou a skladom v USA).

Problémy mali aj obchodníci so zemným plynom. BurzaNYMEX vyhlásila kvôli hurikánom Katrina a Rita dvakrát v priebehu 40dní Force Majeure na kontrakty s termínom dodania v auguste,septembri a októbri 2005. Potrubia vedúce k zásobníku boli prerušené,záplavy a výpadky elektrickej energie spôsobili, že operátor zásobníka,spoločnosť Sabine Pipeline, nebol schopný garantovať bezpečnosť dodávok. Prepredajcov zo zásahu „vyššej moci“ vyplynulo, že nebudú sankcionovaní zaneskoršie dodávky plynu.

Nesplavná rieka Mississippi po hurikáne Katrinaprerušila export pšenice, kukurice a sóje cez prístavy v Mexickomzálive. Cez New Orleans prechádzala polovica americkej poľnohospodárskejprodukcie určenej na export. Tento problém však nemuseli riešiť burzy, pretoželicencované sklady sa nachádzajú hlbšie na pevnine. Zastavenie exportov takbolo záležitosťou odberateľov. Na trhoch sa situácia prejavila tak, že cenapšenice a kukurice spadla dole. Keďže lode s tovarom stáli na Mississippia zber úrody bol v plnom prúde, sklady sa rýchlo plnilia Američania sa topili v agroproduktoch.

Teroristické útoky a ozbrojené konflikty majúveľký vplyv na komoditné obchodovanie, napriek tomu ho však odporúčamenepreceňovať. Samozrejme, existuje viacero typov útokov. Je veľký rozdiel medzi11. septembrom 2001 a londýnskym terorom v júli 2005. Nebudeme sazaoberať počtom obetí a priamymi materiálnymi škodami, útoky môžememaximálne tak morálne odsúdiť a vyjadriť nad nimi ľútosť.

Pri hodnotení dopadov na komoditné obchodovanie jenutné uvedomiť si, že ani doteraz najväčší teroristický útok neznamenalkomoditný krach. Najcitlivejšie reagujú drahé kovy, osobitne zlato.V prvých minútach po útoku, keď ešte nie je známy rozsah škôd a dopadna regionálnu ekonomiku resp. svetový obchod, sa investorom javí ako bezpečnáinvestícia. V danej situácii je zlato jednou z mála položiek, ktorýchcena stúpa. Pravým opakom sú akciové indexy. Napríklad po 11. septembri 2001 sacena žltého kovu v priebehu dvoch týždňov zdvihla o 6 percent. Poučnébolo aj správanie, ktoré predviedla ropa.

V tom čase stál barel americkej ropyz dnešného pohľadu úžasných 36 dolárov. Útok na Dvojičky a Pentagonsa odohral v utorok. Do piatku stúpla cena čierneho zlata na 39. Potomprišiel víkend a v pondelok nastal pre obchodníkov s energiamišok, pretože októbrová ropa otvorila na 32 dolároch za barel! Čo spôsobilotento desivý pokles? Len pripomeňme, že strata na jeden dlhý kontraktdosahovala 7 000 dolárov... Reakcia bola úplne logická. Okamžite po útokoch zastavilo ministerstvodopravy civilnú leteckú prepravu v celých Spojených štátoch amerických.Obavy z ďalšieho atentátu prehĺbil pád štvrtého lietadlav Pennsylvánii. Pulzovanie najvyspelejšej ekonomiky sveta sa bezprecedentnespomalilo. Prirodzeným dôsledkom bol pokles dopytu leteckých spoločností pokerozíne. Američania menej cestovali, do toho prišli obálky s anthraxom,panika sa zvyšovala a dôsledky na seba nenechali dlho čakať. V týždnido 21. septembra stúpli rezervy ropy o 3,2 mil. barelov a benzínuo 8,5 mil. barelov! Najmä nárast zásob benzínu o 4,4 percent bolrozhodujúcou kvapkou, ktorá preliala pohár s medvedími fundamentmia cena ropy sa zrútila dole. Iba dvakrát v sledovanej histórii sa zásobybenzínu zvýšili viac – v máji 1993 a januári 1990. Teda v takomobdobí roka, keď dopyt po benzíne dosahuje sezónne minimá.

Marcel Vlna

Marcel Vlna

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  2x

veľmi zvedavý daňový poplatník Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu