Fundamentálna analýza

Autor: Marcel Vlna | 25.4.2007 o 11:32 | Karma článku: 7,56 | Prečítané:  2305x

Seriál článkov obchodovaní s komoditami pokračuje mojou obľúbenou časťou: fundamentálna analýza. Nebojte sa, slovo fundamentálna tu má mierumilovný význam, ktorý je vysvetlený hneď v úvode článku. Všetko podstatné je v ňom, ale pridám jeden postreh, ktorý mi priniesla prax: na očakávané správy vie trh zareagovať hociako a správny analytik vie vždy nájsť vysvetlenie, prečo je to tak. Po poklese zásob ropy jej cena jeden týždeň stúpne, na ďalší po rovnakej správe klesne. Tým nijako neznižujem dôležitosť fundamentálneho prehľadu, ale... Pre úspešné obchodovanie na burzách je prioritou "cítiť trh". Musíte vedieť, čo sa na ňom práve deje, koho sa burza chystá odžubať. Keď získate túto schopnosť, môžete na burzách zarábať. Ako túto schopnosť trénovať si povieme v niektorom z ďalších článkov...

Okrem technickej analýzy sa investori na komoditných trhoch rozhodujú na základe fundamentálnej analýzy, ktorá vychádza z analýzy dostupných faktov a informácií. Indikátory fundamentálnej analýzy predstavujú základnú výbavu analytika. Pri jednotlivých komoditách sú v ďalšom texte uvedené konkrétne fundamenty, ktoré ovplyvňujú vývoj na tej ktorej komodite.

Tieto naučené frázy vám povie každý broker. Niektorí tomu možno aj veria. Ale pozor! S fundamentmi je spojený jeden vážny problém. Vysvetlíme si to okľukou. Ak ste videli film Wall Street, potom viete, ako sa dá správna informácia využiť a vďaka nej zarobiť. Charlie Sheen ako mladík, ktorý túži dostať sa do spoločnosti vyvolených finančníkov, prezradí burzovému mágovi Michaelovi Doughlasovi cennú správu. Aerolinky jeho otca nenesú zodpovednosť za haváriu dopravného lietadla. Otec pozná zatiaľ nezverejnené výsledky vyšetrovania a oznámi ich synovi. Ten si spočíta jedna plus jedna a vie, že akcie firmy pôjdu hore. Veď keď spoločnosť žiadnu chybu nespravila, nemôže existovať súd, ktorý by uznal žaloby príbuzných za oprávnené...

Takýto postup je samozrejme nezákonný. Ale na akciových trhoch nie je výnimočný. Ten, kto prvý pozná výsledky hospodárenia firmy, plány na rozšírenie výroby, akvizície, prepúšťanie zamestnancov alebo blížiaci sa bankrot, má v rukách tromf. Základným predpokladom férového obchodovania preto musí byť, aby všetci – aj tí najmenší aktéri mali zabezpečený prístup ku kľúčovým informáciám v rovnakom čase. Na dodržiavanie pravidiel dohliadajú kontrolné orgány burzy aj polícia. Keď ich niekto poruší, americké súdy vedia trestať rýchlo a nemažú sa ani s celebritami. Vo filme doplatil na krivé praktiky Michael Doughlas, v realite si dlhoročné väzenie naposledy „zaslúžili“ šéfovia skrachovaného energetického gigantu Enron Jeff Skilling a Kenneth Lay. Ten krátko po vynesení rozsudku zomrel, čím si ušetril cestu do federálnej väznice.

Ale ako to všetko súvisí s komoditnými derivátmi? Špekulanti na komoditných burzách sa dajú podľa ich vzťahu k fundamentom rozdeliť na štyri tábory:

· tí, ktorí obchodujú podľa fundamentov,

· tí, ktorí obchodujú podľa techniky, ale fundamenty nesmú technickému obrazu prekážať,

· tí, ktorí ignorujú fundamenty,

· tí, ktorí obchodujú proti fundamentom.

Mám tu otázku z voleja. Do ktorého tábora budete patriť vy? Logika káže zaradiť sa do prvej alebo druhej skupiny. Lenže obchodovanie podľa fundamentov nie je také jednoduché. Zoberme si príklad. Vychádza správa o stave zásob ropy a ropných derivátov v USA. Vydáva ju každú stredu o 16:30 nášho času americké ministerstvo energetiky (DOE). To je samo o sebe zárukou objektivity a garanciou, že informácia neunikne predčasne. Uprostred zimy (11. januára) 2005/06 vydalo DOE správu, že zásoby ropy sa zvýšili o 2,7 miliónov barelov. Narástli aj rezervy benzínu a vykurovacieho oleja. Popri tom sa znížila vyťaženosť rafinérií o 3,4 percent. Kam by mala ísť cena ropy, keď sa zásoby všetkých komodít zvyšujú pri nižšom výkone rafinérií a v USA panuje najteplejší január za posledných päť rokov? Ak si myslíte, že hore, tak ste na omyle. Cena ešte v ten istý deň stúpla o pol percenta a do ďalšej správy zdražela o 2 doláre za barel.

Nemyslite si, že trh fundamenty ignoroval! Pointa je v tom, že cena ropy sa neodvíja iba od amerických zásob. Tie síce naznačovali pokles, ale silnejší vplyv v tej chvíli malo napätie v Iráne. Radikálny režim prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda zahájil program obohacovania uránu. Vyplašil tým nielen USA, ale aj Európu a dokonca aj Rusov. Všetci sa zľakli, že skutočným cieľom ajatolláhov nie je získať palivo do atómovej elektrárne, ale komponenty na zhotovenie jadrovej zbrane. Západný svet sa začal štvrtému najväčšiemu producentovi ropy na svete vyhrážať sankciami, ktoré pretlačí cez Bezpečnostnú radu OSN a oheň bol na streche...

Denný export ropy z Iránu v tom čase dosahoval 2,5 mil. barelov. Reálna hrozba, že svet príde uprostred zimy o 3 percentá ťažby spôsobila, že cena ropy zamierila hore. Rastový trend sa zastavil až o dva týždne tesne pod „sedemdesiatkou“.

Čo je na tom krásne? Tieto správy všetci poznali. Každý jeden začínajúci obchodník, ale aj skúsenejší traderi a analytici najväčších komoditných fondov mali rovnaké informácie. Vedeli, že americké zásoby rastú, počasie je mierne a niekde na Strednom Východe robia Iránčania problémy. Vyhodnotili si ich rôzne. Jedni zarobili, druhí prerobili. Dnes už vieme, že silnejší vplyv mali správy zo sveta.

Staré porekadlo – Po boji je každý generál – platí na burze fantasticky. Na trhoch uvidíte x príležitostí a po pár mesiacoch tréningu vám takmer všetky budú na papieri vychádzať. Ale keď si pozíciu za vlastné peniaze naozaj otvoríte, tak zrazu – hoooops. Cena ide proti vám a vy sa pýtate: ako je to možné? Veď na papieri to vychádzalo! Ak sa do obchodovania pustíte, presvedčíte sa sami. To vám garantujem. Som si tým natoľko istý, že budem pokojne parafrázovať Teleshoping: ak nezažijete podobné pocity, osobne vám vrátim peniaze za knihu!

Ale naspäť k fundamentom. Vo všeobecnosti ich delíme na dve skupiny:

· Očakávané,

· prekvapujúce.

Medzi očakávané patria všetky informácie, o ktorých burzoví hráči vopred vedia, kedy prídu a čoho sa budú týkať. Na menových trhoch patria do tejto skupiny správy o raste HDP, inflácii, nezamestnanosti, produktivite práce, spotrebiteľskej dôvere, priemyselnej výrobe, podnikových objednávkach atď.

Každý komoditný obchodník má svoj vlastný okruh fundamentov pri tej-ktorej komodite.

Vysvetlime si to na rope. Medzi všeobecne očakávané udalosti patrí týždenná správa o stave zásob ropy a ropných derivátov v USA a zasadania Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Logika hovorí že ak sa zásoby v Spojených štátoch zvýšia, cena ropy klesne a naopak. Platí pritom základné trhové pravidlo. Ponuka rastie rýchlejšie ako dopyt a cena je tlačená dole. Ak OPEC zníži ťažobné kvóty, znamená to podporu pre býkov. Pointa je rovnaká – klesajúca produkcia v tom prípade zníži ponuku ropy na trhu, čo signalizuje nárast cien.

Lenže pozor! Pred každou očakávanou správou je cena komodity ovplyvnená očakávaniami. Znie to trochu kostrbato, ale je to tak. Správa o stave zásob v USA je zverejňovaná v stredu polhodinu po otvorení hlavného trhu. Od pondelka večer, ale najmä v utorok je trh s energiami pod vplyvom očakávaní. Odhady zostavuje viacero spoločností, za najspoľahlivejšie považujeme Bloomberg a Platts, ktoré ich v dostatočnom predstihu uverejňujú na svojich internetových stránkach.

Ako to potom prebieha v praxi? Bloomberg v utorok ráno pustí na svoju webovú stránku informáciu, že očakáva nárast zásob ropy o 3,8 mil. barelov. Cena v utorok klesne z 62,70 USD/barel na 61,90. V stredu je pred zverejnením správy na trhu slabá aktivita, všetci vyčkávajú na skutočné čísla. O 16:30 SEČ to príde. Zásoby ropy v USA sa zvýšili o 2 milióny barelov! Cena v prvých minútach klesne, neinformovaní laici sa chytia do pasce a začnú ropu predávať (veď rezervy rastú!). Do konca obchodovania sa cena kontraktu vráti nad 62,50 a medvede priznávajú straty...

Vo všeobecnosti platí, že očakávanie je v cene zahrnuté z 50-tich percent. V našom prípade, ak by ministerstvo energetiky oznámilo, že zásoby sa zvýšili o 3,8 mil. barelov, cena by do konca obchodovania mala klesnúť na úroveň cca 61 dolárov za barel.

Čítanie z fundamentov je alchýmia. Ak vám to doteraz pripadalo zložité, pripravte sa na ďalšiu frčku. Cenu ropy totiž ovplyvňuje množstvo ďalších informácií, uveďme aspoň štyri z nich:

· Vyťaženosť amerických rafinérií (Ak klesá a zásoby benzínu napriek tomu stúpajú, ropy je dosť a dá sa predávať.);

· Spotreba benzínu a vykurovacieho oleja (Sezónne sa menia. V lete počas dovoleniek vrcholí dopyt po benzíne, v zime sa vykuruje olejom.);

· Stav amerického hospodárstva (Ak FED vyhlási, že ekonomika porastie štvorpercentným tempom, znamená to, že spotreba ropy bude takisto stúpať. Nákupný signál.);

· Predpoveď počasia (Letné horúčavy zvyšujú používanie klimatizačných zariadení, tuhé zimy spotrebu vykurovacieho oleja.).

Pri stanovovaní obchodnej stratégie sa nedajú zohľadniť všetky správy. Aj preto, lebo si niekedy protirečia. Šikovný investor si na základe skúseností zostaví model, v ktorom vybraným informáciám priraďuje váhy a tak získa fundamentálny „posudok“.

Namodelujme si preto situáciu na trhu s ropou. Očakávanie a správa o stave zásob (35 bodov), vyťaženosť rafinérií (15 bodov), týždenný import ropy do USA resp. počet a tonáž tankerov vo výstupných termináloch (10 bodov), predpoveď počasia pre severovýchod USA (5 bodov), situácia v krajinách veľkých producentov resp. stretnutia kartelu OPEC (25 bodov), pohyby amerického dolára (10 bodov). Každá kategória má tri stupne hodnotenia (pozitívny, neutrálny, negatívny), ktoré nám po vyhodnotení stanovia fundamentálny obraz. Na jeho základe zvažujeme otvorenie pozície. Toľko k rope.

Každá komodita má svoj vlastný okruh očakávaných správ, ktoré si rozoberieme pri jej charakteristike. Postup pri fundamentálnej analýze sa však nemení a platia rovnaké všeobecné pravidlá, ako sme si uviedli vyššie pri rope.

Celá analýza však môže ísť do koša, ak sa objaví druhá skupina fundamentov...

Pri prekvapujúcich fundamentoch neexistuje oficiálna definícia. Do tejto skupiny patria správy, ktoré nie je možné predpokladať alebo očakávať. Práve z tohto dôvodu na ne trh v drvivej väčšine prípadov zareaguje tak, ako káže logika.

Ukážkové príklady sú hurikány v Mexickom zálive, teroristické útoky kdekoľvek na svete, vírus vtáčej chrípky, choroba BSE alebo štrajky v ťažobných spoločnostiach. Pre opatrných investorov je takáto správa nešťastím. Podľa nej sa jednoducho nedá nastaviť zodpovedná obchodná stratégia. Naše odporúčanie preto znie nasledovne. Netlačte sa do trhu, ktorý je pod vplyvom prekvapujúceho fundamentu. Ak už v ňom ste, burza sa pre vás mení na ruletu. Buď stojíte na správnej strane a bleskovo vyberáte zisk, ktorý je vyšší ako ste očakávali, alebo stojíte v protismere a dúfate, že váš broker stihne na parkete zachytiť nejakú milosrdnú stopku.

Prekvapujúce fundamenty rozdeľujeme do dvoch kategórií. Patria sem živelné pohromy a teroristické útoky a ozbrojené konflikty.

Živelné pohromy zahŕňajú zemetrasenia, hurikány, tornáda, záplavy, extrémne sucho, požiare, vulkanická aktivita. V prípade, že k nim príde, burza môže kvôli zásahu „vyššej moci“ (Force Majeure) pozastaviť fyzické dodávky komodity.

Po hurikáne Katrina sa kvôli záplavám v New Orleanse zdržali dodávky kávy Arabica (cez prístav v tomto meste prechádza 1,5% svetovej produkcie kávy, čo predstavovalo takmer 100 000 ton. New Orleans je po New Yorku druhou najväčšou „kávovou“ bránou a skladom v USA).

Problémy mali aj obchodníci so zemným plynom. Burza NYMEX vyhlásila kvôli hurikánom Katrina a Rita dvakrát v priebehu 40 dní Force Majeure na kontrakty s termínom dodania v auguste, septembri a októbri 2005. Potrubia vedúce k zásobníku boli prerušené, záplavy a výpadky elektrickej energie spôsobili, že operátor zásobníka, spoločnosť Sabine Pipeline, nebol schopný garantovať bezpečnosť dodávok. Pre predajcov zo zásahu „vyššej moci“ vyplynulo, že nebudú sankcionovaní za neskoršie dodávky plynu.

Nesplavná rieka Mississippi po hurikáne Katrina prerušila export pšenice, kukurice a sóje cez prístavy v Mexickom zálive. Cez New Orleans prechádzala polovica americkej poľnohospodárskej produkcie určenej na export. Tento problém však nemuseli riešiť burzy, pretože licencované sklady sa nachádzajú hlbšie na pevnine. Zastavenie exportov tak bolo záležitosťou odberateľov. Na trhoch sa situácia prejavila tak, že cena pšenice a kukurice spadla dole. Keďže lode s tovarom stáli na Mississippi a zber úrody bol v plnom prúde, sklady sa rýchlo plnili a Američania sa topili v agroproduktoch.

Teroristické útoky a ozbrojené konflikty majú veľký vplyv na komoditné obchodovanie, napriek tomu ho však odporúčame nepreceňovať. Samozrejme, existuje viacero typov útokov. Je veľký rozdiel medzi 11. septembrom 2001 a londýnskym terorom v júli 2005. Nebudeme sa zaoberať počtom obetí a priamymi materiálnymi škodami, útoky môžeme maximálne tak morálne odsúdiť a vyjadriť nad nimi ľútosť.

Pri hodnotení dopadov na komoditné obchodovanie je nutné uvedomiť si, že ani doteraz najväčší teroristický útok neznamenal komoditný krach. Najcitlivejšie reagujú drahé kovy, osobitne zlato. V prvých minútach po útoku, keď ešte nie je známy rozsah škôd a dopad na regionálnu ekonomiku resp. svetový obchod, sa investorom javí ako bezpečná investícia. V danej situácii je zlato jednou z mála položiek, ktorých cena stúpa. Pravým opakom sú akciové indexy. Napríklad po 11. septembri 2001 sa cena žltého kovu v priebehu dvoch týždňov zdvihla o 6 percent. Poučné bolo aj správanie, ktoré predviedla ropa.

V tom čase stál barel americkej ropy z dnešného pohľadu úžasných 36 dolárov. Útok na Dvojičky a Pentagon sa odohral v utorok. Do piatku stúpla cena čierneho zlata na 39. Potom prišiel víkend a v pondelok nastal pre obchodníkov s energiami šok, pretože októbrová ropa otvorila na 32 dolároch za barel! Čo spôsobilo tento desivý pokles? Len pripomeňme, že strata na jeden dlhý kontrakt dosahovala 7 000 dolárov...

Reakcia bola úplne logická. Okamžite po útokoch zastavilo ministerstvo dopravy civilnú leteckú prepravu v celých Spojených štátoch amerických. Obavy z ďalšieho atentátu prehĺbil pád štvrtého lietadla v Pennsylvánii. Pulzovanie najvyspelejšej ekonomiky sveta sa bezprecedentne spomalilo. Prirodzeným dôsledkom bol pokles dopytu leteckých spoločností po kerozíne. Američania menej cestovali, do toho prišli obálky s anthraxom, panika sa zvyšovala a dôsledky na seba nenechali dlho čakať. V týždni do 21. septembra stúpli rezervy ropy o 3,2 mil. barelov a benzínu o 8,5 mil. barelov! Najmä nárast zásob benzínu o 4,4 percent bol rozhodujúcou kvapkou, ktorá preliala pohár s medvedími fundamentmi a cena ropy sa zrútila dole. Iba dvakrát v sledovanej histórii sa zásoby benzínu zvýšili viac – v máji 1993 a januári 1990. Teda v takom období roka, keď dopyt po benzíne dosahuje sezónne minimá.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?