Žalujem Nemecko

Autor: Marcel Vlna | 26.7.2016 o 11:43 | Karma článku: 10,91 | Prečítané:  2533x

Všimli ste si to aj vy? Ľudia v Európe vo svojich srdciach cítia, že udalosti sa nevyvíjajú podľa ich predstáv. Myslím, že je to dôsledok desaťročia trvajúceho odovzdávania slobody a osobnej zodpovednosti občanov za svoje životy.

Dobrovoľne vymieňame slobodu za sľuby bohatstva, pokoja, bezpečnosti. Churchilla by neprekvapilo, že strácame jedno, a nedostávame druhé. Dá sa s tým niečo robiť?

Domnievam sa, že kľúčom k zmene je Nemecko. Moja obľúbená krajina má potenciál vyrobiť tretí svetový priekak za 100 rokov. Bola to práve ona neprekonaná historická hanba a pocit zodpovednosti, ktoré viedli kanclérku Merkelovú k jednostrannému porušeniu platných schengenských dohôd a trvalému poškodeniu nemeckej DNA. Spontánny akt bez domyslenia dôsledkov, tak netypické pre tento veľký národ. Stalo sa a už sa neodstane. Tým pravým šokom je ale pre mňa neochota Nemcov uznať si chybu. Hrnú sa do izolácie v rámci Európy, kašlú na nich už aj Francúzi. Tamojší politici ignorujú vôľu svojich obyvateľov. Bez opýtania menia životné zvyky v každej obci tak, ako si to nedovolili ani kniežatá v hlbokom stredoveku. Ktokoľvek s iným názorom je okamžite diskreditovaný. Či už je to Pegida alebo AfD.

A tak Nemci spoznávajú veci, ktoré si my spoza železnej opony dobre pamätáme. Autocenzúra, strach vyjadriť názor, o ktorom si myslím, že mi môže spôsobiť problémy. To je dnešné Nemecko. Facebookový status porovnávajúci mestečko po príchode mladých migrantov s Bejrútom... A miestny pekár stráca kontrakt so školou, ktorej roky dodával chlieb. Nemožnosť slobodne diskutovať o kurze, ktorý nikto z voličov neposvätil. Naposledy ma zdesil prispievateľ na welt.de a jeho vyznanie, že matka prestala chodiť denne na hroby disktutérovho brata a otca. Cintorín je totiž v blízkosti hotela, z ktorého bolo zriadené azylové stredisko. A ona nemá vo svojom veku odvahu prechádzať okolo. Toto je krajina, v ktorej boli pred 10 rokmi krásne futbalové majstrovstvá sveta. To uvoľnené Nemecko je navždy preč.

Myslím si, že ďalšiu európsku krízu vyvolá opäť táto krajina. A opäť novým, originálnym spôsobom. Hitlera dostala k moci demokracia. Tentoraz – s odvolávkou na NSDAP – politici odmietnu demokratickú vôľu vypočuť. Budú opakovať to, čo počúvajú všetci prívrženci „zlých“ názorov. Či už je to brexit, odmietanie eurozóny, imigrácie, voliči Trumpa či AfD. Vždy sú to voliči s nižším vzdelaním, z menších sídiel, starší. Vždy takí, s ktorými sa ty - môj šikovný, bohatý a inteligentný kamoš - predsa nechceš dávať do partie. Súčasní politici si myslia, že vedia viac ako voliči. Považujú ich za nehodných rozhodovať o ich životoch. Pohŕdajú nimi podstatne viac ako aristokrati v minulosti.

Bude to paradoxne pošliapávanie demokracie, čo spôsobí, že režim stratí legitimitu. Zúfalí ľudia budú prinútení robiť zúfalé činy. V krajine sa rozhorí konflikt medzi tými krásnymi tmavými – medzičasom dorastenými, ale zároveň vykorenenými a v nemeckej praxi nepoužiteľnými – deťmi a ešte stále majoritným obyvateľstvom. To sa rozdrobí na skupiny v závislosti od toho, aký tvrdý prístup voči imigrantom použiť. Krajina sa rozpadne na menšie a ľahšie ovládateľné celky a konflikt nevyhnutne prenesie za hranice.

Takže v mene Európy volám: Nemci, otvorte konečne oči a spravte si doma poriadok. Arabom nepomôžete tým, že prichýlite prvý jeden alebo päť miliónov. Najneskôr ich druhá generácia vám už bude nepriateľsky naladená, pozrite sa do Molenbeeku či St. Denis. Vy im naopak škodíte! Nebudú u vás šťastní, nikdy si nezvyknú na váš poriadok, vaše zákony a vaše pracovné tempo. Ich odchod ešte zhoršil možnosti domovských krajín na zotavenie. Začnite používať nemeckú logiku a prestaňte sa hrať na záchrancov. Nikdy vám to nešlo, nemáte na to dušu ani temperament. Tak sa prestaňte obviňovať za vašich pradedov, prestaňte sa pozerať do minulosti. A radšej sa snažte, aby sa za vás nemuseli hanbiť vaše deti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Keď sa Sulík s Kollárom hádajú, kto má viac zdravého rozumu

Dovolávanie sa zdravého rozumu je ukážkový populizmus.


Už ste čítali?