Rakúskeho prezidenta zvolili prisťahovalci

Autor: Marcel Vlna | 25.5.2016 o 1:09 | (upravené 25.5.2016 o 8:49) Karma článku: 8,05 | Prečítané:  2107x

Posledný týždeň sa cítim nesvoj. Pripadám si ako truľko vodený za nos. Možno to poznáte ako rannú spomienku z detstva, keď nás rodičia strašia čertom (zlým ujom, strašidlom, veľkým zlým bubom), ak nezačneme konečne poslúchať.

A my už sme pritom dosť starí na to, aby sme začali pochybovať o čertových schopnostiach takéto hrozby splniť.

Potom mi to došlo. Dožrali ma komentáre k voľbe rakúskeho prezidenta. Konkrétne jeden bod, ktorý sa vytrvalo opakoval vo všetkých médiách. Pána Van der Bellena väčšinovo podporili veľké mestá, špeciálne Viedeň. Všade inde prehral. Mal to byť znak toho, že ho podporujú tí vzdelanejší, múdrejší, proste mňam ľudia. Tí ostatní sú fuj vidiečania, ktorí jeho myšlienky nezdieľajú jednak kvôli svojej nižšej inteligencii a z časti preto, lebo imigrantov - hlavnú tému volieb - ešte na svojich kopaniciach nevideli.

Rozčuľuje ma arogancia a manipulatívnosť. Veď kto by chcel patriť k tým hlúpejším, že? Podvedome sú ľudia tlačení k tomu, ako sa nabudúce rozhodnúť. Chýba len označenie o platenej inzercii. Pretože nič nie je vzdialenejšie realite viac ako tento obraz. Kto navštívil v posledných rokoch Viedeň, tak má predstavu o tom, ako sa mení demografické zloženie nášho starého cisárskeho mesta. Aby som nebol obvinený z niečoho, čo v Európe nemáme radi, tak som si dal tú prácu a pozrel údaje o demografii u susedov (dobrý link je https://icecproject.com/the-cities/vienna/). Výsledok je zaujímavý: 23% obyvateľov Viedne sa nenarodilo v Rakúsku a iba tesná väčšina 51% obyvateľov má oboch rodičov narodených v Rakúsku, v angličtine sa označujú ako "native Austrians". Čísla platné pre rok 2014, dnes už sú menšinou.

Trochu sa čudujem, že takéto štatistiky sa ešte môžu robiť. Zrejme otázka času. Pravdou tiež je, že veľkú časť tvoria prisťahovalci z Nemecka, Talianska, Portugalska, či bývalej Juhoslávie. Čiže nielen Turci a Afričania. Títo ľudia rozhodli o tom, kto bude novým rakúskym prezidentom. Demokracia v praxi, nič proti.

Všeobecne platí, že imigranti sa sústreďujú v najväčších mestách. Graz, Linz, Salzburg, Innsbruck. Na vidiek sa presťahujú tí z nich, ktorí sa najlepšie prispôsobili životu v rakúskej spoločnosti. Z rovnakých dôvodov ako "native Austrians": prostredie, deti a bezpečnosť. Možno nie v tomto poradí.

Na záver chcem teda predložiť pár záverov a spýtať sa pár rečníckych otázok:

1) voľby sú tajné. Snáď aj tie korešpondenčné. Demografia však hovorí, že pán Van der Bellen zvíťazil výlučne a jedine v miestach, kde sa v Rakúsku zhromažďujú vo vysoko nadpriemerných počtoch prisťahovalci.

2) podiel pracujúcich s ukončeným VŠ vzdelaním je vo Viedni 29,4%, čo je o 12,2 bodov viac ako je rakúsky priemer. Platí teda, že pracujúci Viedenčania sú vzdelanejší. To uznávam a nejdem ďalej do ťažko overiteľných úvah, koľko z nich pracuje v štátnych službách, či ako títo ľudia volili.

3) urobil som v doterajšej úvahe niekde chybu? Ak nie, tak ktoré mainstreamové médium v Európe dospelo k záveru, ktorý uvádzam v titulku?

4) starým Rakúšanom berú - celkom demokraticky - ich zem. Nielen vysoké dane, to je európska norma. Popri tom im miestne aj európske médiá hrozia a nadávajú. Čo títo ľudia urobia pri budúcich voľbách?

Osobne si myslím, že nič. A časom sa podvolia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?